Poznávání Srí Lanky pokračuje

02.04.2023

Dalších pár dní za mnou a více přede mnou. Užívám si tento čas maximálně, vypínám hlavu, žiju přítomností a jsem šťastná.

MÁ RÁNA

Sluníčko nám tu vychází po 6. hodině ranní. Většinou to znamená, že vyrážíme na surf, oceán je klidnější než odpoledne, tudíž pro mě jako začátečníka je to ideální. První lekce surfu je plná nových informací, zkoušek take off čili umět se na surfu zvednout, zjistit jaký mít postoj, která noha je vpředu a která vzadu. Možná se to zdá jako jasná věc, není to tak :D Jsem pravák, ovšem spoustu věcí dělám obráceně a mám silnější levou polovinu těla. Tím pádem to bylo jasné, silnější levá noha jde dozadu.

Jako začátečník surfuji na tzv. pěně, což znamená na spadlé vlně. Možná se to jeví jednoduše, opak je pravdou. Sport je to náročný a i když jsem na pohyb a sport zvyklá, tělo bolelo. Každopádně ten pocit, když se mi povedl první take off je nezapomenutelný, taková úžáasná svoboda.

KDYŘ NE SURF, TAK CO?

Samozřejmě protažení celého těla a jóga. Ale ne tak často, snažila jsem se poslouchat své tělo, odpočívat a zbytečně se nepřetěžovat. Přesto praktikovat jógu na terase s výhledem do krajiny je krásný a uvolňující pocit.

Před odjezdem jsem si plánovala cvičit jógu každý den.. Určitě víme, jak to je, člověk má v hlavě různé představy, jak to bude. A nakonec je to obráceně :-) Za celý pobyt jsem si zacvičila asi 3x a je to tak v pořádku. Odpočinek byl třeba, tělo mi poděkovalo, regenerovalo a je na tom lépe. Co z toho plyne? Poslouchat své tělo, určitá pauze je od věci a naopak pomůže k progresu do budoucna.

KRÁSNÉ MÍSTNÍ CHRÁMY

Srí Lanka je také místem jógy, pořádání různých retreatů, meditací a mnoha chrámů. Jelikož je mi to blízké a stalo se to součástí mého života, chtěla jsem navštívit pár těchto míst. Našla jsem si svého "tuktukáře" na celé odpoledne. Ten se stal i takovým mým průvodcem, vyprávěl mi, jak to na Srí Lance chodí, co se zde pěstuje, a vyprávěl o své rodině.

Navštívili jsme dva chrámy, ale povyprávím o jednom, který na mě zapůsobil velice, a to chrám Mulgirigala Raja Maha Viharaya. Jedná se o skalní chrám s mnoha schody a krásnými výhledy. 

Člověk slyšel o tom, že je do chrámů třeba mít oděv pod kolena a zakrytá ramena, ale toť vše. Proto jsem byla vděčná za mého průvodce, který mi radil. Před chrámem jsem koupila květiny a ponechala žabky před vstupem. Od květu jsem oddělila stonky a všechny květy položila na oltář před sochu Buddhy. Všude byl klid a ticho, krásná to atmosféra. Potichu jsem si povídala s mým průvodcem o životě a užívala si krásného místa.

V jedné skále, kde byl Buddha a malby na skále, jsem dostala požehnání, má ruka byla obvázána bílou nití a žlutou šňůrkou. Vystoupali jsme až nahoru, kde byl dech beroucí výhled do okolní krajiny, rodinky srílančanů a pak už jen ticho a klid.

Na cestě zpátky, mě můj průvodce vzal na čaj a malé občerstvení, jako poděkování. Což je něco, na co zvyklí nejsme. Byl vděčný, že si mohl vydělat peníze a možná i prožít zajímavé odpo s cizinkou.

NÁVŠTĚVA ČAJOVÉ PLANTÁŽE 

Jedním z dalších výletů, které zařizoval Surf-trip, byl na čajovou plantáž Nandana Tea Factory.

Místo má svojí čajovnu, obchůdek s čaji, které vyrábí a pořádá prohlídky s ochutnávkou těchto čajů. Náš průvodce nás velmi vřele přivítal, byl vtipný a uměl skvěle anglicky. Na zchlazení v parném počasí, jsme dostali jejich ledový mangový čaj a vyrazili jsme. Ukazoval nám různé bylinky, koření a vyprávěl k čemu nám slouží.

Zajímavé bylo zjištění, že aloe vera pomáhá k utišení spálené pokožky ze sluníčka. Tož nařízl rostlinu,  každému dal kousek a všichni jsme si tím začali patlat spálená místa :D

Prohlídka pokračovala návštěvou továrny, kde se čaj zpracovává, suší apod. Dostali jsme obrovské bílé pláště, očistili boty od nečistot a započali prohlídku. Průvodce na nás čekal venku a vedl nás zpátky do čajovny, kde na nás čekala ochutnávka. Ještě nás nezapomněl upozornit, ať dáváme pozor na palmy a padající kokosy. Člověk pod nimi nesmí stát a když prochází, tak opravdu rychle. Takže jsme prosvištěli pod palmami a těšili se na čaje.

Ochutnali jsme kolem 7 vzorků, opravdu vyjímečných čajů. Čaj, který mě asi nejvíce oslovil byl černý s kardamomem a černý s mangem, který se nejvíce hodí na přípravu ledového čaje.

Toho, co jsem na Srí Lance viděla a zažila bylo mnoho, ale poslední článek o Srí Lance bude o tom, co mi tento pobyt dal a jak na mě tento ostrov zapůsobil.